PRO-1000SW
MPN:
5 out of 5 Customer Rating
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 21ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
Key Features
  • Type: In-Wall
  • Subwoofer Size: 10" Subwoofer Driver
  • RMS Power Handling (W): 200
View Details
or
Suggested monthly payments with 6-month special financing. Offer good now through 12/31/26.
Show Me How
BUY NOW, PAY LATER WITH . See if you qualify
Delivery & Pickup Options
Delivery to 43215 Change
Parcel Delivery
Get it Wed, May 20 FREE
Learn More
About this Item
PDF Icon Owners Manual
PDF Icon Specifications Sheet
Warranty Terms - Labor
12 Month(s)
Warranty Terms - Parts
12 Month(s)
Product Depth
4 Inches
Product Height
22 Inches
Product Width
17.63 Inches
Product Weight (lbs.)
20.3 Lb(s)
Remote Control Included
No
Wi-Fi Connectivity
No
Maximum Power Handling (W)
500
RMS Power Handling (W)
200
Outdoor Use
Type
In-Wall
Wireless (Self-Powered)
No (Passive)
Color
White
Subwoofer Size
10" Subwoofer Driver
Additional Features
A true subwoofer for both music and movies, the PRO-1000SW provides clean, dynamic, powerful low frequencies while its in-wall design keeps it hidden from view. Simple, easy-to-install design allows for direct, secure installation into a standard 16" OC stud bay using included wood screws for retrofit or new construction.
Voice Coil Type
Compatibility
Frequency Range (Hz)
24Hz - 100Hz
Frequency Response (Hz)
24 Hz