SA-G5SN65
3.6 out of 5 Customer Rating
LG TV Stand for 65" OLED evo AI G5 & G6 TVs is rated 4.7 out of 5 by 15.
  • y_2026, m_5, d_13, h_14
  • bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.43
  • cp_1, bvpage1
  • co_hasreviews, tv_7, tr_8
  • clientName_pcrichardson
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 7ms
  • reviews, product
Delivery & Pickup Options
Delivery to 43215 Change
Parcel Delivery
Get it Wed, May 20 FREE
Learn More
About this Item
G5 & G6 Pedestal Stand [SA-G5SN65]
For G5 &G6 OLED evo 65" table-top mounting
Features:
  • 10.5in H x 10.4in D x 19.1in W
  • TV Stand for 65" OLED evo AI G5 OLED65G5 and G6 OLED65G6
  • TV not included
PDF Icon Owners Manual
Product Height
10.5 Inches
Product Width
19.1 Inches
Product Depth
10.4 Inches
Product Weight (lbs.)
10.1 Lb(s)
Type of Accessory
TV Stand
Description
TV Stand for 65" OLED evo AI G5 OLED65G5 and OLED65G6
Cable Length
Not Applicable
TV Size Compatibility (in.)
65 in.
Color
Warranty Terms - Parts
12 Month(s)
Warranty Terms - Labor
12 Month(s)
Rated 5 out of 5 by from LG TV Stand for 65" OLED Fit the TV and was easy to attach. Would recommend
Date published: 2026-04-09
Date published: 2026-03-15
Rated 5 out of 5 by from 55" Stand works with G5 65" - Great stand I have the G5 65" and can confirm the stand for the 55" TV fits on the 65" TV. The only 55" specific part is a cover plate that fits over the cord management slot. That doesn't fit on the back of the 65" tv. Everything else works perfect - the stand fits in the tv stand mount space and there is a cover plate fits for the wall mount space on the back of the TV. The stand functions great and looks very premium. The pedestal stand looks very nice integrated with the G5, much nicer than a generic VESA stand.
Rated 5 out of 5 by from Sturdy and worth it Definitely worth the price if you're not planning to wall mount the TV. I purchased a 65" TV, the setup was easy and quick. The stand also gives you 2 options for how high you want your TV. This is a great option if you have a sound bar.
Rated 5 out of 5 by from This is the same as the 55” stand [This review was collected as part of a promotion.] So, just received this stand in after been out of stock forever. Come to find out, the instructions say it’s for not only the 65” but also the 55”. After looking at the dimensions for both the 55” version and 65” version, they are exactly the same. If you are reading this, are in need of this stand, and it’s out of stock, buy the 55” that is in stock. They are exactly the same!