FFRF36IFADA
3.9 out of 5 Customer Rating
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 17ms
  • reviews, product
  • bvseo-msg: Unsuccessful GET. status = 'ERROR', msg = 'Not Found.';
Low Price Guarantee
or
Suggested monthly payments with 6-month special financing. Offer good now through 12/31/26.
Show Me How
BUY NOW, PAY LATER WITH . See if you qualify
Delivery & Pickup Options
Delivery to 43215 Change
Freight Delivery
Learn More
About this Item
Summit 36" Wide Built-In Side-by-Side Refrigerator-Freezer, ADA Compliant (FFRF36IFADA)
Key Features:
Summit FFRF36IFADA side-by-side French doors panel-ready refrigerator-freezer with black cabinet
Key Exterior Highlights
  • 363 wide panel-ready French doors with integrated stainless frames; panels not included
  • 31.53 cabinet height fits under lower ADA-compliant counters
  • Sealed back design with right-angle plug for clean setup and space savings
  • Black cabinet with stainless steel door edges; kickplate with digital controls in front
Key Interior Features
  • Two equal 2.9 cu.ft compartments: freezer (left) and refrigerator (right)
  • Refrigerator side with three spill-proof glass shelves (five placement options) and LED lighting
  • Freezer side with three adjustable chrome shelves for efficient cold air flow
  • Digital thermostat controls; temperature range 36°F-46°F (fresh food), 22°F-46°F (freezer)
  • Interior & exterior fan-forced cooling for even temperature maintenance
Warranty
1-year parts & labor; 5-year compressor.
Additional Features:
More Highlights
  • Overall dimensions: 31.53 H Ă— 35.53 W Ă— 24.253 D; requires 423 depth when doors are open 90°
  • ETL-S listing to NSF-7 and UL-471 for commercial sanitation standards
  • Energy usage: approximately 504 kWh/year; 115 V / 60 Hz; draws 1.3 A