17-CN3123NR
MPN:
B94P2UA#ABA
4.6 out of 5 Customer Rating
HP 17 in. Touch Screen Notebook with Copilot, Intel Core i5-1335U, 13th Gen, 10-Core CPU, Intel Iris Xe GPU, 16 GB RAM, 512 GB SSD, up to 9.75 Hrs. of Battery Life & Windows 11 Home - Natural Silver is rated 4.3 out of 5 by 25.
  • y_2026, m_5, d_13, h_14
  • bvseo_bulk, prod_bvrr, vn_bulk_3.0.43
  • cp_1, bvpage1
  • co_hasreviews, tv_19, tr_6
  • clientName_pcrichardson
  • bvseo_sdk, dw_cartridge, 18.2.0, p_sdk_3.2.0
  • CLOUD, getAggregateRating, 7ms
  • reviews, product
Low Price Guarantee
or
Suggested monthly payments with 6-month special financing. Offer good now through 12/31/26.
Show Me How
BUY NOW, PAY LATER WITH . See if you qualify
Special Offers
Get 20% off when you bundle select Computers or iPads with a qualifying Logitech Accessory
Delivery & Pickup Options
Delivery to 43215 Change
Parcel Delivery
Will ship in 2-3 days FREE
Learn More
About this Item
HP Laptop 17-CN3123NR
Bigger screen, smaller footprint
The HP 17.3 inch Laptop PC is about sustainability while blending performance and comfort.
Thoughtfully crafted:
Get things done with a peace of mind, the HP 17.3 inch Laptop PC is EPEAT Gold registered and ENERGY STAR certified. And it contains sustainable, post-consumer recycled plastics.(63b) See more on the 17.3 inch diagonal high resolution screen with a narrow bezel, and get comfy while you type with a new lift-hinge that elevates the keyboard.
Power through:
Breathe easy:
With comfort features like HP Fast Charge(78) and a big click pad, this laptop lets you do you.
Get a fresh perspective with Windows 11:
Extend beyond performance to let your PC do even more at once:
HD+ touchscreen:
Control your PC right from the screen and get crisp image quality.(33a)
HP Fast Charge:
Go from 0 to 50% charge in approximately 45 minutes.(78)
Effortlessly connected:
HP True Vision HD Camera:
Microsoft Copilot:
Intel Iris Xe graphics:
Anti-glare panel:
Non-reflective and low gloss means you'll get less glare while you're outside.
PCIe NVMe SSD storage:
Get up to 15x faster performance than a traditional hard drive.(58b)
Tuned stereo speakers:
HP custom-tunes the dual speaker setup in every notebook for exceptional stereo quality.
Try PC Game Pass for free:
PDF Icon Specifications Sheet
Series
HP Laptop
Made for Gaming
Operating System
Windows 11 Home
Color
Natural Silver
Model Year
2025
Display Size (Inches)
17 in.
Actual Display Size (Inches)
17.3 Inches
Display Type
LED
Display Resolution
1600 x 900
HDR
No
Brightness (Nits)
250 Nits
Refresh Rate
60 Hz
Touch Screen Display
Yes
Detachable Display
No
Display Output
HDMI
2-in-1 (Convertible)
Processor/CPU
Intel Core i5-1335U, 13th Gen, 10-Core
CPU Core Details
Performance: 2-Cores / Efficiency: 8-Cores
Performance Boost
Up to 4.6 GHz with Intel Turbo Boost Technology
L3 Cache (MB)
12 MB
Onboard AI Enabled
Yes
Artificial Intelligence
Copilot
Dedicated GPU
Video Card/GPU
Intel Iris Xe Graphics
Built-In Memory (RAM)
16 GB
Max Expandable Memory (RAM)
Memory Shared with GPU
Storage Type
Solid State Drive (SSD)
Storage Capacity
512 GB
Ports (Input/Output)
Headphone Jack (3.5 mm), HDMI, USB A, USB C
Port Details
2 x USB-A / 1 x USB-C / 1 x HDMI / 1 x Audio
USB Port Details
Wi-Fi
WiFi 6 - 802.11ax
Bluetooth
5.4
Ethernet LAN
Webcam
Webcam Resolution
720P
Built-in Microphone
Audio Technology
HD Audio with stereo speakers
Security Features
Camera Privacy Shutter
Keyboard
Standard
Pointing Device
Touch Pad, Touch Screen
Pen/Stylus Included
Battery Type
3 Cell Lithium-Ion Battery
Battery Life
Up to 9.75 Hours
Included in Box
45 W AC power adapter